W dniu 7 listopada 2019 r., 27 uczniów naszej szkoły klas V – VII (w tym 16 osób z grupy patriotyczno-religijnej ,,Katyń’’) wzięło udział w wycieczce poświęconej bohaterom sprzed 100 lat tj. uczestnikom Powstania Wielkopolskiego z dawnego powiatu wschowskiego. Była to kontynuacja Projektu ,,Drogi wolności w mojej małej Ojczyźnie’’. Byliśmy w Wijewie przy pomniku św. Józefa z tablicą  upamiętniającą powstańców tych ziem oraz miejscu pamięci powrotu ziem do macierzy przy Urzędzie Gminy w Wijewie. Na cmentarzu spotkaliśmy się  z p. Ireną Talagą i p. Anną Walachowską nauczycielem szkoły w Brennie, która pełniła rolę przewodnika. Dzięki paniom dotarliśmy bez problemu do ciekawiących nas miejsc tj. mogił osób, którzy odegrali ważną rolę w pisanie historii Małej Ojczyzny na terenach Wijewa i Brenna.  Składaliśmy wiązanki i zapalaliśmy znicze przy grobach powstańców: Ozimina i Zawadzkiego, księżach: Ks. Wienke i ks. Nietzig oraz dyrektorze Geppert. Następnie w szkole mieliśmy możliwość zapoznania się z wystawą pamięci powstania wielkopolskiego mieszczącą się na holu oraz pamiątkami z izby pamięci narodowej założonej przez byłego dyrektora szkoły pana Franciszka Talagę, które znajdują się w sali historycznej. Pani Ania  opowiedziała nam z wielką pasją o losach szkoły i jej patronie. Jesteśmy wdzięczni za ciepłe przyjęcie nas i oprowadzenie po wystawie. Liczymy na dalszą współpracę. Na naszej drodze wolności kolejnym przystankiem były Mochy gdzie oddaliśmy hołd kolejnym bohaterom tych ziem przy Pomniku upamiętniającym powstańców. Zatrzymaliśmy się przy szkole w Dłużynie gdzie 59 uczniów podjęło strajk przeciwko germanizacji. Była to dla nas wielka lekcja patriotyzmu. Będziemy ją jeszcze realizować!

Skip to content